Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Numele copilului din afara cãsãtoriei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Numele copilului din afara cãsãtoriei

Bună ziua,
Spuneţi-mi, vă rog, dacă un copil născut în afara căsătoriei este recunoscut ulterior de către tată, prin actului de recunoaştere întocmit la notar poate declara că este de acord ca acest copil să-i poarte numele ori purtarea numelui de către copilul recunoscut de către tată este posibilă doar prin hotărâre judecătorească .
Mulţumesc frumos.
In cazul in care filiatia a fost stabilita ulterior si fata de celalalt parinte, copilul, prin acordul parintilor, poate lua numele de familie al parintelui fata de care si-a stabilit filiatia ulterior sau numele reunite ale acestora. Noul nume de familie al copilului se declara de catre parinti, impreuna, la serviciul de stare civila la care a fost inregistrata nasterea.